Na de zinderende olympische finale op de 1.000 meter in Milaan stonden niet alleen de tijden en medailles centraal, maar ook een kort gesprek achter de schermen. Jutta Leerdam en Femke Kok spraken daar met Koning Willem-Alexander en Koningin Máxima. Beelden van dat moment gingen razendsnel rond op sociale media.
Historisch goud voor Leerdam
Leerdam veroverde olympisch goud na een zenuwslopende ontknoping. Kok had in de dertiende rit de lat hoog gelegd met een indrukwekkende 1.12,59. Lange tijd leek dat genoeg voor de winst, tot Leerdam in de laatste rit toesloeg met 1.12,31. Het verschil was klein, de impact groot: goud voor Leerdam, zilver voor Kok.
Gesprek dat blijft hangen
Achter de schermen feliciteerde het koningspaar beide schaatssters. In het gesprek benadrukte Máxima hoe zij de mentaliteit van het team dragen. “Luister eens meisjes… jullie geven die mentaliteit volgens mij echt door aan het hele team,” zei ze. Een opmerking die bij sommigen warm overkwam, maar bij anderen juist fronsen veroorzaakte.
Leerdam merkte op dat zij en Kok de eerste Nederlandse medailles binnenhaalden, een constatering waar ook het koningspaar bij knikte. Willem-Alexander nam het woord en wees op de prominente rol van vrouwen in de Nederlandse sportprestaties, zowel op winter- als zomerspelen.

Reacties op sociale media
Op X ontstond al snel discussie. Veel kijkers spraken hun waardering uit voor de betrokkenheid van Willem-Alexander en Máxima en de ontspannen toon van het gesprek. Tegelijk klonk er kritiek op de aanspreekvorm “luister eens meisjes”, die door sommigen als denigrerend of ouderwets werd ervaren.
Respect tussen concurrenten
Ook sportief respect kwam ter sprake. De Japanse Miho Takagi eindigde op het brons en zou volgens Kok en Leerdam sportief hebben gereageerd. In de persruimte toonde Takagi begrip en bewondering voor de Nederlandse dominantie, iets wat het koningspaar zichtbaar waardeerde.
Meer dan sport alleen
Het moment laat zien hoe sport, symboliek en publieke perceptie samenkomen. Wat voor de een een warme, bemoedigende opmerking is, voelt voor de ander als een misplaatste formulering. Feit blijft dat de prestaties van Leerdam en Kok Nederland opnieuw op de kaart zetten, en dat zelfs een kort gesprek na afloop genoeg kan zijn om een landelijke discussie aan te wakkeren.
Luister eens meisjes…wat een denigrerende toon van Máxima..pffff
— Jack’s truth (@gandalf1267) February 10, 2026
Waarom moet die foute familie van het @koninklijkhuis zich erweer mer bemoeien.
— Marij Kouwenhoven (@MarijKouwe88888) February 10, 2026
Hihi, Máxima heeft het ook over meisjes… mag niet van geëmancipeerde dames hoor.
— Dirk-Jan van de Wetering (@DirkWetering) February 10, 2026
DIe Maxima altijd met haar “meisjes”
— Romy van Dam (@Romy_van_Dam) February 10, 2026
Waarom spreekt Maxima nog steeds geen goed Nederlands?
— R_2 (@AWerkman6406) February 10, 2026