André van Duin lijkt definitief klaar met de drukte van de hoofdstad. De 79-jarige komiek en presentator heeft zijn Amsterdamse grachtenpand opnieuw te koop gezet, dit keer met een vraagprijs die de wenkbrauwen doet fronsen: zes miljoen euro. Een bedrag dat past bij de status van zo’n pand, maar dat ook een nieuw hoofdstuk inluidt voor één van de meest geliefde tv-gezichten van Nederland.
Eerder leek hij niet in staat om écht afscheid te nemen van zijn vertrouwde stek aan de gracht. In 2020 stond het huis al eens in de etalage, maar Van Duin haalde het toen weer van de markt. Spijt, te veel herinneringen, te vroeg. Nu lijkt de stap wél te zijn gezet.
Een grachtenpand met geschiedenis
Sinds 2003 woont Van Duin in het pand. Het is geen doorsnee Amsterdams huis: ruim opgezet, met de typische allure die bij een gracht hoort. In eerdere interviews liet hij weten dat hij eigenlijk niet weet wat hij met al die ruimte aan moet. “Wat moet ik met zeshonderd vierkante meter?”, verzuchtte hij ooit, doelend op het oppervlak dat voor één persoon vooral leeg aanvoelt.
De prijs van zes miljoen klinkt fors, maar past bij het Amsterdamse topsegment. Grachtenpanden zijn schaars, internationaal gewild en kennen al jaren een eigen markt waarin zulke bedragen geen uitzondering zijn. Voor de gemiddelde Nederlander blijft het natuurlijk een fictief getal, voor het topsegment is het een logische vraagprijs.
Van bruisend Amsterdam naar rustig Laren
De keuze voor vertrek komt niet uit de lucht vallen. Van Duin heeft al langer een tweede leven opgebouwd in Laren, in het Gooi. Daar bezit hij inmiddels twee appartementen, op loopafstand van zijn werkplek bij Omroep MAX in Hilversum. Wie hem de afgelopen jaren volgde, hoorde hem steeds vaker spreken over de rust die hij daar vindt.
In Laren hoeft hij nauwelijks de auto in. Boodschappen, een terrasje, een rustige wandeling: alles ligt om de hoek. In Amsterdam was dat ook zo, maar daar werd de combinatie van toeristen, drukte en herinneringen kennelijk steeds zwaarder. Van Duin gaf eerder aan dat het Gooi voor hem een soort eindbestemming voelt, een plek waar hij niet meer hoeft te zoeken.
Tweede poging na eerder uitstel
Dat het huis nu opnieuw te koop staat, is op zichzelf nieuws. In 2020 verklaarde Van Duin het pand alweer snel uit de verkoop te halen. De timing voelde toen niet goed. Dat hij nu wél de stap zet, suggereert dat hij innerlijk een knoop heeft doorgehakt die jarenlang los is gebleven.
Van Duin is openhartig geweest over het verlies van zijn echtgenoot Martin Elferink, die in 2020 overleed. Het grachtenpand was ook hún huis, vol gedeelde herinneringen. Een verhuizing naar Laren betekent niet dat hij die herinneringen achterlaat, maar wel dat hij op een nieuwe plek verder gaat. Een plek die hij zelf heeft uitgekozen voor deze fase van zijn leven.
Wie is André van Duin ook al weer
Voor wie het even kwijt is: Van Duin is al meer dan een halve eeuw een vaste waarde op de Nederlandse televisie. Van zijn klassieke sketches en typetjes in de jaren tachtig en negentig tot zijn rol als presentator van programma’s als De Grote Sinterklaasshow, Wie van de Drie en jarenlang Heel Holland Bakt. Generaties zijn met hem opgegroeid.
Ondanks zijn leeftijd is Van Duin nog altijd actief op televisie. Bij Omroep MAX presenteert hij nieuwe formats en blijft hij gasten ontvangen. Een groot deel van zijn werk speelt zich af in Hilversum, wat de keuze voor Laren extra logisch maakt: minder reistijd, meer rust, en toch dichtbij het vak waar hij niet zonder kan.
Wat dit zegt over zijn nieuwe fase
De verhuizing markeert vooral een persoonlijke beweging. Van een pand met zes verdiepingen aan herinneringen naar een appartement waar het overzichtelijk is. Voor wie zelf weleens nadenkt over kleiner gaan wonen op latere leeftijd is dat een herkenbaar verhaal, ook al loopt de schaal hier behoorlijk uit elkaar.
Van Duin lijkt het pragmatisch te bekijken. Geen drama, geen grote afscheidsgebaren, maar een nuchtere keuze voor wat past bij zijn leven nu. Of het pand snel een koper vindt is afwachten. In dit prijssegment kan een verkoop maanden of zelfs langer duren. Maar voor de komiek lijkt de kogel in elk geval door de kerk.
Ook geschreven door: Mediacourant
Bron: Shownieuws