Vannacht om 03:00 Nederlandse tijd schopt Oranje af in een stadion met een verhaal dat klinkt alsof het uit een spookhuis komt. In Monterrey, Mexico, wacht Marokko in de achtste finale van het WK 2026. En de lokale folklore wacht ook.
Het Estadio BBVA, in Mexico door iedereen El Gigante de Acero genoemd, oftewel de Stalen Reus, is officieel een modern pronkstuk. Geopend in 2015, prachtig uitzicht op de berg Cerro de la Silla, capaciteit van ruim 53.000 plekken. Maar achter die glanzende gevel leeft een hardnekkige legende waar zelfs serieuze voetbalverslaggevers in Nederland vannacht aan refereren.
De legende van de begraven kip
Volgens het verhaal zouden supporters van aartsrivaal Tigres UANL tijdens de bouw van het stadion een dode kip onder het veld hebben begraven. Het zou gaan om een soort voodoo-ritueel, bedoeld om thuisclub CF Monterrey, beter bekend als Rayados, dertig jaar lang sportief ongeluk te bezorgen.
De versies lopen uiteen. In sommige varianten was de kip levend toen ze de grond in ging, in andere zou er ook een zwarte kat in het spel zijn geweest. Bewijs? Geen. Maar in Monterrey hou je dit soort verhalen niet zomaar de kop in.
Waarom de mythe blijft hangen
De legende kreeg nieuw leven toen Tigres in 2017 uitgerekend in dit stadion de landstitel pakte van Rayados. Voor de aanhangers van de thuisclub voelde dat als een bevestiging. Sindsdien duikt de bijnaam vloekstadion telkens weer op, ook al hebben Rayados de afgelopen jaren prijzen gewonnen op continentaal niveau.
Het is folklore, geen feit. Maar het is wel kleurrijke folklore die zich uitstekend leent voor de kraker van vannacht. De Nederlandse media pikten het verhaal dankbaar op. Doet die behekste kip Oranje de das om, of juist Marokko?
Het echte probleem zit hoger boven de grond
Wie de wedstrijd serieus analyseert, ziet dat de kip het minste van de zorgen is. Monterrey ligt in een regio die berucht is om de extreme hitte in de zomer. Lokaal is het bij aftrap rond 19:00 uur nog ergens tussen de 32 en 36 graden, met luchtvochtigheid die kan oplopen tot 65 procent.
Het Estadio BBVA heeft geen dak en geen airco. Spelers omschrijven het gevoel als een verstikkende deken. Oud-international Merel van Dongen, die zelf bij Monterrey speelde, noemde het stadion eerder letterlijk de hel. Volgens haar lopen voetballers daar makkelijker tegen de man met de hamer aan dan ze denken.
Marokko is geen makkie
Daarbij komt dat Marokko een uiterst lastige tegenstander is. De ploeg is fysiek sterk, tactisch goed georganiseerd en gevaarlijk op de counter. Veel spelers hebben Europese, vaak ook Nederlandse, wortels en kennen het spel waarmee Oranje speelt door en door.
De sfeer in het stadion zal vrijwel zeker bombastisch zijn. Marokko is bij neutrale Mexicaanse fans een populaire keuze, mede door de prestaties op het WK van 2022. Oranje moet er rekening mee houden dat het zich min of meer in vijandelijk gebied bevindt, ook al staat er Mexicaans publiek op de tribune.
Wat dit voor Oranje betekent
Op papier is Nederland favoriet. Maar favoriet zijn en winnen zijn op dit WK al vaker twee verschillende dingen gebleken. De combinatie van hitte, vochtigheid, een fysieke tegenstander en een mentaal beladen entourage maakt deze achtste finale tot een avond waarop alles kan kantelen op een verkeerde keuze, een misser of een tactische ingreep.
De bondscoach moet kiezen tussen ploegjes verversen om frisheid te bewaren, of vertrouwen op de basis die de groepsfase heeft gedragen. Wissels zullen waarschijnlijk vroeg vallen. En vloeistof zal stromen, want uitdroging is in deze omstandigheden een reëel risico.
Vloek of niet
De begraven kip onder het veld blijft een verhaal voor om het kampvuur, niet voor de tactiekbespreking. Maar het past wel in een wedstrijd die zich aandient als een van de meest sfeervolle, en zwaarste, knock-outduels van dit toernooi. Een modern stadion met een oude legende, een trotse tegenstander en een Nederlands elftal dat de finalehoop nog niet wil opgeven.
Of de Stalen Reus vannacht oranje kleurt of niet, ligt aan de benen, de hoofden en de wissels van Ronald Koeman. Niet aan een kip. Hopelijk.
Bron: FCUpdate
Ook geschreven door: Meemetoranje, FCUpdate, JFK