Na weken van onzekerheid, speculaties en zelfs het vermoeden dat zijn stem met kunstmatige intelligentie was nagemaakt, is er weer een teken van leven van Emile Ratelband. De 77-jarige positiviteitsgoeroe stuurde een spraakmemo naar Radio 538, en probeert daarin op zijn eigen manier te bewijzen dat hij het écht is.
De bekende Nederlander opent zoals je van hem verwacht: enthousiast, met zijn handelsmerk-kreet. “Hey, goedemorgen 538, TJAKKA! Om te bewijzen dat ik het ben en het vandaag is, is het zaterdag 24 oktober”, klinkt het in de opname.
Waarom hij per se wilde bewijzen dat hij het is
Dat Emile zo nadrukkelijk wil aantonen dat hij zelf achter het bericht zit, heeft een reden. Eerdere spraakmemo’s die van hem afkomstig zouden zijn, werden door zijn kinderen met argusogen bekeken.
Volgens hen klonken die berichten verdacht, en zouden ze mogelijk met AI gegenereerd kunnen zijn. Daardoor bleef er twijfel bestaan of hun vader überhaupt nog in staat was om zelf contact op te nemen.
Om die twijfel weg te nemen, verwijst Emile in zijn nieuwe memo naar actuele nieuwsgebeurtenissen. Zo haalt hij de ophef aan rond een uitspraak van de voormalige burgemeester van Groningen, en noemt hij het vertrek van Gerard Joling bij De Toppers. “En Gerard Joling is gestopt met De Toppers. TJAKKA!”, roept hij.
Harde woorden richting zijn eigen kinderen
Bij een vrolijke begroeting blijft het niet. In dezelfde opname doet Ratelband opvallend harde uitspraken over zijn kinderen, die openlijk ongerust zijn over zijn verdwijning en de politie en media hebben ingeschakeld.
“Jullie kunnen mij niet bellen, want ik ben ondergedoken. M’n kinderen jagen me op vanwege de erfenis, dat is natuurlijk ook een manier om de kost te verdienen, hè?”, stelt hij. Een stevige beschuldiging, zeker omdat zijn kinderen juist altijd hebben benadrukt zich zorgen te maken om zijn welzijn.
Volgens Emile zou het zelfs al een stuk verder gaan dan wat zorgen uitspreken. “Mijn kinderen zijn al bij de notaris geweest om het testament open te maken”, beweert hij in het bericht. De notaris zou daar niet in zijn meegegaan: er moet volgens hem eerst bewijs komen dat Ratelband daadwerkelijk is overleden.
Beschuldigingen zonder bevestiging
Belangrijk om te benoemen: dit zijn de woorden van Emile Ratelband zelf. Of zijn kinderen écht bij een notaris langs zijn geweest, en of daar is gesproken over het openmaken van zijn testament, is op dit moment niet onafhankelijk bevestigd.
Ratelband gaat zelfs nog een stap verder. Hij suggereert dat zijn kinderen hem mogelijk ontoerekeningsvatbaar willen laten verklaren, zodat ze aanspraak zouden kunnen maken op zijn vermogen. Ook die claim komt alleen uit zijn eigen mond en is niet door een andere bron bevestigd.

Waar zit hij volgens de berichten?
Volgens De Telegraaf zou Ratelband inmiddels zijn getraceerd in Vientiane, de hoofdstad van Laos, net over de grens met Thailand. Dat zou verklaren waarom hij voor de buitenwereld zo moeilijk bereikbaar is. Of zijn vriendin Natalia bij hem is, is onduidelijk.
Dat Ratelband juist in die regio zou zitten past bij het beeld dat eerder naar buiten kwam. Hij was al langere tijd veel in Thailand, waar hij een deel van het jaar verbleef. Toen daar het spoor leek te verdwijnen, ontstond er zorg bij zijn familie en volgden berichten over zijn vermissing.
Wie is Emile Ratelband ook alweer?
Voor wie het even kwijt is: Emile Ratelband werd in de jaren negentig een landelijk fenomeen door zijn tv-programma waarin hij mensen met zijn stormachtige “TJAKKA!” uit hun comfortzone probeerde te schudden. Hij presenteerde zichzelf als positiviteitsgoeroe en motivatietrainer.
Later haalde hij nog een paar keer het nieuws, onder meer met de inmiddels wereldberoemde rechtszaak waarin hij officieel twintig jaar jonger wilde worden. Die eis werd afgewezen, maar leverde hem internationale aandacht op. De laatste jaren was het rondom hem rustiger geworden, tot deze vermissingskwestie.
Hoe nu verder
Of de spraakmemo bij Radio 538 de rust in zijn familie zal terugbrengen, is zeer de vraag. Zijn kinderen hebben publiekelijk hun ongerustheid geuit, en Emile beantwoordt die met beschuldigingen in plaats van verzoening.
Zolang hij alleen via spraakmemo’s communiceert en niet fysiek te zien is, blijft de kans groot dat de onzekerheid aanhoudt. Zelfs mét actuele nieuwsreferenties kan een stem tenslotte lastig honderd procent sluitend bewijzen dat iemand gezond, bij zinnen en uit vrije wil onderduikt.
Voorlopig blijft het dus bij een opmerkelijk hoofdstuk in een al jarenlang kleurrijk leven. Of de volgende stap een videoboodschap wordt, een persoonlijk gesprek met zijn kinderen, of simpelweg weer stilte, zal de komende weken moeten uitwijzen.
Bron: Luister het audiofragment hier
Ook geschreven door: LINDA., Vandaag Inside, TVgids.nl