Dit is het salaris van de (nieuwe) voorzitter van de Tweede Kamer..

De verkiezing van Thom van Campen tot Kamervoorzitter heeft voor een opmerkelijk moment gezorgd in Den Haag. Een 35-jarige VVD’er die de hamer krijgt, roept meteen reacties op. Het gebeurt niet vaak dat iemand op zo’n jonge leeftijd deze functie krijgt toegewezen, waardoor er direct nieuwsgierigheid ontstond naar zijn achtergrond, zijn stijl en wat dit kan betekenen voor de werking van de Kamer.

Sinds de spanningen rond eerdere voorzitters nog vers in het geheugen liggen, worden de verwachtingen extra hoog. Politieke kenners spreken al dagenlang over een opvallende dynamiek tijdens de stemmingen, waarbij verrassende verschuivingen plaatsvonden.

In de wandelgangen werd druk gefluisterd over de krachtverhoudingen die ineens anders uitpakten dan vooraf gedacht. Dat geeft het verhaal van deze verkiezing een extra laag spanning. Een stemprocedure met meerdere rondes blijft een zeldzame gebeurtenis, en juist daardoor trok de uitslag zoveel aandacht. Dat Van Campen aan het eind van die reeks bovenaan eindigde, zette de toon voor een nieuw hoofdstuk in de Kamer.

De weg naar de voorzittershamer

Tijdens de verkiezing stonden drie bekende gezichten centraal: Martin Bosma namens de PVV, Tom van der Lee voor GroenLinks-PvdA en Thom van Campen namens de VVD. Bosma ging in de eerste twee rondes aan de leiding, maar zonder de vereiste meerderheid. Dat zorgde voor een derde ronde waarin de kaarten volledig anders kwamen te liggen. De onverwachte verschuiving van steun richting Van Campen gaf de doorslag en veranderde de spanning rond de verkiezing in een politieke verrassing.

Kamerleden maakten tijdens deze stemming gebruik van briefjes in een bus, zoals bij traditie het geval is. Dat creëert altijd een moment van afzonderlijk oordeel, waarbij partijlijnen vervagen en persoonlijke voorkeur meetelt. Deze vorm van stemmen geeft een extra dimensie aan het proces en laat ruimte voor subtiele verschuivingen die vooraf niet zichtbaar zijn. Juist dat aspect speelde een grote rol in de uitkomst.

Een VVD’er in een rol die neutraliteit verlangt

Voorafgaand aan de stemming kregen de drie kandidaten vragen uit de Kamer. Daarbij viel vooral op hoe Van Campen benadrukte dat hij alle geluiden evenveel ruimte wil geven in het debat. Hij stelde dat zijn partijpolitieke achtergrond thuis blijft zodra hij de voorzittersstoel bezet. Dat soort uitspraken zijn altijd interessant in een tijd waarin het vertrouwen in de Kamer onder druk staat en burgers kritisch kijken naar het functioneren van politici.

Van Campen benadrukte ook dat hij het land in wil trekken, zodat de afstand tussen burger en parlement kleiner aanvoelt. Zijn boodschap sluit naadloos aan bij de toenemende roep om meer transparantie. Door buiten Den Haag zichtbaar te blijven, zegt hij de drempel richting de Kamer te willen verlagen, wat volgens veel waarnemers een verstandige stap is in een tijd waarin politieke betrokkenheid sterk verschilt tussen groepen Nederlanders.

Een carrière die vroeg begon

Zijn politieke pad startte al op jonge leeftijd, toen hij in Zwolle het jongste raadslid werd. Dat leverde hem lokaal snel bekendheid op en vormde het fundament voor zijn verdere ontwikkeling. Later werd hij fractievoorzitter in dezelfde stad, waar hij de kans kreeg om ervaring op te doen met debatvoering, besluitvorming en samenwerking met uiteenlopende partijen. Die periode wordt door collega’s regelmatig aangehaald als bewijs van zijn vasthoudendheid en energie.

Ruim vier jaar geleden maakte hij de overstap naar de Tweede Kamer. Sinds mei dit jaar bekleedde hij de positie van ondervoorzitter, waardoor hij al een vertrouwd gezicht was tijdens debatten. Zijn optreden in die rol werd door veel Kamerleden omschreven als rustig en gestructureerd. Daardoor ontstond het beeld dat hij klaar zou kunnen zijn voor de volgende stap. Die verwachting bleek terecht.

Wat kamerleden verdienen

Wie naar het inkomen van Kamerleden kijkt, ziet dat zij een schadeloosstelling ontvangen die sinds 1 juli 2024 ruim tienduizend euro per maand bedraagt. Daarbij komen het vakantiegeld en de eindejaarsuitkering. Het totaal loopt op tot meer dan 140 duizend euro per jaar. Naast dit bedrag bestaan er onkostenvergoedingen, maar die vallen buiten het officiële salaris. Het geheel maakt duidelijk dat Kamerleden niet slecht worden beloond voor hun werkzaamheden, al wordt die beloning vaak verdedigd vanwege de zwaarte van de functie.

Het salaris van de Kamervoorzitter ligt een stuk hoger. Door een toelage van 34 procent bovenop de schadeloosstelling ontstaat een totaalbedrag van meer dan 182 duizend euro per jaar. Dat maakt de functie een van de best betaalde binnen de Kamer. Het past bij de verantwoordelijkheid die komt kijken bij het leiden van vergaderingen, het bewaken van orde en het waarborgen van eerlijke spreektijd.

Andere toelages binnen het parlement

Naast de voorzitter kennen ook andere functies in de Kamer extra vergoedingen. Ondervoorzitters ontvangen percentages die variëren per rang, terwijl fractievoorzitters eveneens een extra bedrag krijgen afhankelijk van de omvang van hun fractie. Die regelingen bestaan al jaren en zijn bedoeld als waardering voor de extra taken die zulke functies met zich meebrengen. Als een eerste ondervoorzitter voor langere tijd waarnemend voorzitter is, stijgt de toelage tijdelijk, zodat de waardering aansluit bij de zwaarte van het werk.

Deze financiële structuur laat zien dat er in het parlement duidelijke niveaus bestaan in verantwoordelijkheden. Het verschil tussen een gewoon Kamerlid en de Kamervoorzitter blijft aanzienlijk, zowel inhoudelijk als in beloning. Dat past bij de centrale rol van de voorzitter, die binnen het parlementaire systeem een uniek gewicht draagt.

Wat dit moment betekent voor de Kamer

De verkiezing van Van Campen markeert een nieuw hoofdstuk in een politiek landschap dat voortdurend beweegt. Zijn leeftijd en frisse uitstraling wekken nieuwsgierigheid naar de impact die hij kan hebben op het debatklimaat. Veel Nederlanders hopen op meer rust en helderheid tijdens vergaderingen, zeker na een periode waarin het er regelmatig fel aan toe ging. Collega’s prijzen hem om zijn kalmte, wat mogelijk helpt bij het versterken van vertrouwen in de Kamer.

De komende maanden zullen duidelijk maken of hij de rol zo kan vormgeven dat die zowel binnen als buiten de Kamer waardering krijgt. De lat ligt hoog, maar zijn eerdere ervaringen bieden een stevige basis voor een frisse start. Deze benoeming kan een nieuw soort energie brengen in een tijd waarin politieke verhoudingen grillig aanvoelen.

Tot slot is het interessant om te zien hoe deze ontwikkeling doorwerkt in het bredere politieke klimaat. De verwachting is dat zijn aanpak een verbindende werking kan hebben en dat hij nieuwe ruimte creëert voor een evenwichtiger debat. Wie hierover gedachten heeft of wil reageren op deze stap in Den Haag, wordt van harte uitgenodigd om mee te praten op Facebook.

Bron: Socialnieuws.nl