Het heeft ook gevolgen voor Nederland..

De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat meerdere Europese landen te maken krijgen met nieuwe handelsheffingen. Nederland behoort tot de getroffen landen. De importheffing bedraagt vanaf 1 februari 10 procent op alle producten en wordt per juni verhoogd naar 25 procent. De maatregel volgt op oplopende spanningen rond Groenland.

Trump maakte zijn besluit bekend via Truth Social. Naast Nederland worden ook Denemarken, Noorwegen, Zweden, Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Finland geraakt. Het gaat uitsluitend om landen die zich nadrukkelijk achter Groenland hebben geschaard binnen de NAVO.

Groenland centraal in het conflict

Volgens Trump blijven de heffingen van kracht totdat Groenland wordt verkocht aan de Verenigde Staten. Zowel Groenland zelf als Denemarken hebben duidelijk gemaakt dat verkoop niet aan de orde is. De president dreigde eerder al met economische sancties tegen alle landen die steun uitspreken voor het eiland.

In zijn bericht stelt Trump dat deze landen “een gevaarlijk spel” spelen. Volgens hem nemen zij een risico dat niet houdbaar zou zijn op de lange termijn. Met name militaire betrokkenheid van NAVO-landen ziet hij als een provocatie richting Washington.

Nederlandse rol vergroot spanning

Nederland wordt expliciet genoemd vanwege deelname aan militaire voorbereidingen in het gebied. Defensieminister Ruben Brekelmans maakte deze week bekend dat twee Nederlandse militairen naar Groenland worden gestuurd voor een oefening.

Die betrokkenheid past binnen bredere NAVO-plannen, maar wordt door Trump gezien als steun aan wat hij omschrijft als een blokkade van Amerikaanse belangen in het Arctische gebied. Daarmee komt Nederland ongewild in het midden van een geopolitiek machtsspel terecht.

Trump sluit militaire opties niet uit

De afgelopen weken sprak Trump zich steeds explicieter uit over zijn wens om Groenland in te lijven. Daarbij sluit hij militaire inzet niet uit. Volgens de president is Amerikaanse controle noodzakelijk om het eiland te beschermen tegen Russische en Chinese invloed in het noorden.

Die motivering roept vragen op. De Verenigde Staten beschikken al over een militaire basis op Groenland en hebben sinds de jaren vijftig een overeenkomst met Denemarken die uitbreiding van die aanwezigheid mogelijk maakt. Extra controle lijkt daarmee niet strikt noodzakelijk.

Twijfels over de geschetste dreiging

Ook over de dreiging van China bestaan twijfels. Denemarken stelt dat er al tien jaar geen Chinese schepen in de wateren rond Groenland zijn waargenomen. Daarmee staat Trumps argumentatie haaks op beschikbare informatie van bondgenoten.

Desondanks zet de Amerikaanse president economische druk in als politiek wapen. De aangekondigde heffingen vergroten de spanning binnen de NAVO en zetten de handelsrelatie tussen Europa en de Verenigde Staten verder onder druk. Of de strategie leidt tot beweging rond Groenland, of juist tot verdere verwijdering tussen bondgenoten, zal de komende maanden blijken.

Bron: Nu.nl