Het was een opmerkelijk moment bij Vandaag Inside gisteravond. CDA-leider Henri Bontenbal zat aan tafel en gaf openlijk toe dat hij spijt heeft van zijn eerdere uitspraken bij Nieuwsuur. Die gingen over religieuze scholen die homoseksuele relaties afwijzen. Zijn woorden maandagavond zorgden voor ophef, zowel binnen de politiek als op sociale media.
Tijdens het gesprek bij Nieuwsuur kreeg Bontenbal een fragment te zien van een jongen uit het reformatorisch onderwijs. De jongen vertelde dat hij wel homo mocht zijn, maar zich niet zo mocht gedragen. Daarop zei Bontenbal dat twee grondrechten – het gelijkheidsbeginsel en de vrijheid van onderwijs – met elkaar mogen botsen. Dat schoot bij veel mensen in het verkeerde keelgat.
Bij Vandaag Inside kwam de CDA-leider daar zichtbaar aangeslagen op terug. “Mijn bèta-brein ging meteen de techniek van de wet in,” zei hij met een zucht. “Het eerste wat ik had moeten zeggen is hoe erg het is dat jongeren dat meemaken. Scholen hebben een plicht om een veilige omgeving te bieden. Als dat misgaat, komt de Onderwijsinspectie langs.”
Volgens Bontenbal was het een fout vanuit zijn rationele reflex om direct juridisch te redeneren, in plaats van empathie te tonen. “Ik ben een mens en een mens maakt fouten,” zei hij schuldbewust. Toch bleef hij bij zijn standpunt dat religieuze scholen bestaansrecht moeten behouden en dat het ene grondwetsartikel niet boven het andere staat.
Zijn woorden werden op sociale media met gemengde reacties ontvangen. Waar sommigen hem prijzen om zijn eerlijkheid, vinden anderen dat hij te laat tot inkeer komt. “Te weinig, te laat,” schreef een gebruiker op X. Anderen noemden het “verfrissend dat een politicus zijn fout durft toe te geven”.
De timing van zijn excuses is opvallend. Vanavond staat namelijk het grote SBS Verkiezingsdebat op het programma, waarin het CDA het podium deelt met de PVV, VVD en GroenLinks-PvdA. Een week voor de verkiezingen geldt dit als een van de belangrijkste debatten van de campagne. De ogen zijn dus opnieuw op Bontebal gericht — en velen vragen zich af of hij het vertrouwen kan herstellen.
Ondertussen laten kijkers van Vandaag Inside weer massaal van zich horen. Hoewel Bontebal met zijn eerlijke toon indruk maakte op sommigen, klonk er ook kritiek. “Hij komt sympathiek over, maar inhoudelijk blijft het vaag,” luidde een veelgehoorde reactie. Anderen vonden juist dat het CDA-leider siert dat hij niet wegliep voor zijn fout.
Met nog zeven dagen tot de verkiezingen lijkt de druk op Bontebal groter dan ooit. Zijn optreden bij Vandaag Inside zou het begin kunnen zijn van herstel – of juist het moment waarop twijfelende kiezers definitief afhaken.
Wat denk jij? Was Bontenbal oprecht met zijn excuses of was het vooral een strategische zet zo vlak voor het debat van vanavond? Praat mee over deze kwestie op onze Facebookpagina en deel je mening!
Begrijp ik het goed dat Henri Bontenbal aka #cda tegen homo’s is?
— derkaaper (@derkaaper) October 22, 2025
Wat een laaghartige kut streek van Vandaag Inside ,de aalgladde linkse Genee laat zich van zijn lelijke kant zien ,echt een gladjakker dat voorspelt weinig goeds
— Caranthir (@Caranth34937662) October 22, 2025
Terwijl Yesilgöz en Wilders bij Vandaag Inside aan een vragenvuur zijn onderworpen, krijgt de glibberige Bontenbal alle ruimte om een slap verhaal op te hangen over zijn Nieuwsuur-uitglijder.#vandaaginside
— Meri (@MeriTyping) October 22, 2025
Henri Bontebal gefileerd bij Vandaag Inside.
"Dit is wie ik ben" aldus Bontebal.
Wat kwam Bontebal onzeker over en moest constant verdedigen nav zijn eigen uitspraken.
Dit is niet de geschikte kandidaat voor MP. Wilders slacht Bontebal morgen af bij het debat. pic.twitter.com/Y4kQWqw4Z6
— StemNederlandTerug! (@JackDriessen74) October 22, 2025
Bontenbal zweet peentjes bij vandaag inside. De ideeen van die Bontenbal worden met het uur extremer.
— Anita (@ani3217_anita) October 22, 2025
En zo denkt deze hypocriet met slecht toneelspel zijn geloofwaardigheid te herwinnen. Helaas voor jou: mislukt!#Bontebal https://t.co/bVdOvK9eNY
— Sarah ️ (@mevrouwSaar) October 23, 2025